Duck has logged 268 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Her

Her

2013
×
Edit this entry  
13
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
Edit this entry  
11
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Read the review Edit this entry  
08
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
Edit this entry  
05
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Edit this entry  
01
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
27
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★
Edit this entry  
23
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
21
American Psycho

American Psycho

2000
×
Edit this entry  
20
They Live

They Live

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
Read prior review Edit this entry  
19
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★½
Edit this entry  
18
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★½
Edit this entry  
18
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★½
Edit this entry  
17
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★½
Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
15
Network

Network

1976
×
Edit this entry  
13
Sicario

Sicario

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
'E'

'E'

1981
×
Edit this entry  
10
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Mirror

Mirror

1975
×
Edit this entry  
08
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
Edit this entry  
06
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
05
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Edge

The Edge

1997
×
Edit this entry  
02
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
01
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
Edit this entry  
30
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Up

Up

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
28
Memento

Memento

2000
×
Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story

Toy Story

1995
×
Edit this entry  
24
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★
Edit this entry