Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Back Beyond

Back Beyond

2013
×
Edit this entry  
11
13th

13th

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
13
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Passion of the Christ

The Passion of the Christ

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mile 22

Mile 22

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
15
1917

1917

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Giver

The Giver

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Party at Kitty and Stud's

The Party at Kitty and Stud's

1970
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thlípsi

Thlípsi

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry