• The Third Man

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Notorious

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • The Great Dictator

    ★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Stagecoach

    ★★★

  • Modern Times

    ★★★★

  • M

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★½

  • The General

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • The Kid

    ★★★

  • Electrocuting an Elephant

  • A Trip to the Moon

  • Workers Leaving the Lumière Factory

  • Roundhay Garden Scene

  • Man Walking Around a Corner

  • Sallie Gardner at a Gallop

  • Passage of Venus

  • Frozen 2: Even Better

  • Gastropod

  • Iron Man Collection

    ★★★

  • Ice Age Collection

    ★★★

  • The Hunger Games Collection

    ★★★½

  • Spy Kids Collection

    ★★½

  • The Chronicles of Narnia Collection

    ★½

  • Mad Max Collection

    ★★★★

  • Back to the Future Collection

    ★★★★

  • The Hobbit Collection

    ★★★★

  • Despicable Me Collection

    ★★★

  • The Godfather Collection

    ★★★★½

  • Star Wars Collection

    ★★★★

  • The Dark Knight Trilogy

    ★★★★½

  • Toy Story Collection

    ★★★★½

  • Indiana Jones Collection

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings Collection

    ★★★★★