• When They See Us

    When They See Us

    ★★★★½

    Holy crap man

  • Days of Heaven

    Days of Heaven

    ★★★★½

    Rest in peace Ennio Morricone . Ever since I was a young pre-teen watching The Good The Bad and the Ugly with my father on the weekends, your scores have played a huge part in my life. Rewatching this movie (an absolutely beautiful one, thank you Malick) reminded me why his work resonates so deeply with me. His pieces are as vast and as tragic as the images in the movies - he invokes tension, grandiosity, and the longing inside…

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

    Lowkey it is pretty impressive how unimpressive this film is.

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★½

    UNTRUE CRITICISMS (be warned, there's a lot of bullshit people make up in their heads to hate this movie):
    -They did a great job of explaining why Luke is no longer too keen on the ways of the Jedi anymore. Bizzare how people criticize that he's a grouch now when they perfectly explain how he got to be that way. In the originial trilogy, Luke always been extremly brash and ready to rely upon his own intuitions as opposed to…

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi

    ★★★½

    Good movie but literally what kind of rescue plan was that.

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    My dad is 50 and still doesn't believe Vader is Luke's father. The movie was over and he was like "Hmmmm I don't know, put on Return of the Jedi just to make sure."

  • 13th

    13th

    ★★★½

    You don't need me to tell you. This bullshit has gone one for long enough. Racial injustice in America has occurred through legal loopholes. Through covert policies. Through hidden agendas. Through police brutality. This shit needs to alleviate. This documentary, while not being the best documentary I have ever seen, perfectly explains the history of racial injustice in a clear-cut and easy to understand way. There is no way you can watch this and not walk away from it in…

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★½

    Funny how a movie that came out in the 70s can somehow still visually look better than multi-million dollar films that came out in the 2010s.

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★

    Duuuuuuuuur okay we got guud themes we got guud story we got good charecters arcs, duuuuuuuuuuuuuuuuuurrr… looks like we guud!

    Uh oh.

    We forgot tu add the non-boring.

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★

    Prequel Rewatch Complete

    What a tragic trilogy. This young boy was suppose to save the universe from upheaval - not plunge it into darkness.  Both sides of a overwhelming war - in which many lives were lost - were ultimately bringing controlled by the same individual, and when the time came for the chaos to reach its apex, he revealed himself and it was too late. If you’ve noticed a resurgence in respect for the prequel trilogy amongst filmgoers, I…

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★

    People legitimately want to act like this is some Shakesperean/film-noir secret hidden masterpiece. Wish I could view it that way, because to me, this is nyquill.

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Memes can’t save this one. The Phantom Menace is a boring, boring, boring movie that last a little over last 2 hours but feels a little over 8. I felt like I spent my entire yesterday watching it. The dialogue is awkward. The acting is stiff. The plot-progression is painful. Lacking throughout is a strong sense of danger.

    Jar Jar Binks and young Anakin. Jar Jar Binks and young Anakin. Why. 
    Why. 
    Why.
    Why. 
    Why. 
    Why. 
    Why. 
    Why did this…