Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Don't Go Gentle: A Film About IDLES

Don't Go Gentle: A Film About IDLES

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hustle

Hustle

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
To Kill a Child

To Kill a Child

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beyond the Infinite Two Minutes

Beyond the Infinite Two Minutes

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Brian and Charles

Brian and Charles

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jimmy Savile: A British Horror Story

Jimmy Savile: A British Horror Story

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ali & Ava

Ali & Ava

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Raw Data

Raw Data

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Timperley Testcard Transmissions: Starring Frank Sidebottom & Little Frank

Timperley Testcard Transmissions: Starring Frank Sidebottom & Little Frank

2006
×
Read the review Edit this entry  
13
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Life Is But a Dream

Life Is But a Dream

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Deep End

The Deep End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Program

The Program

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Experimental Animation

Experimental Animation

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Joy Division: The Poster Children Of Post-Punk

Joy Division: The Poster Children Of Post-Punk

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Capybara Walking

Capybara Walking

1887
×
★★
Edit this entry  
23
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yuki's Sun

Yuki's Sun

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The House

The House

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry