Sort by

Lochlan has logged 444 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ray

Ray

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Grand Tour Presents: Seamen

The Grand Tour Presents: Seamen

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Fisherman’s Friends

Fisherman’s Friends

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Day for the Cut

Bad Day for the Cut

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
District 9

District 9

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
One Last Deal

One Last Deal

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chopper

Chopper

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bait

Bait

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monos

Monos

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spaced: Skip to the End

Spaced: Skip to the End

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hi, How Are You Daniel Johnston?

Hi, How Are You Daniel Johnston?

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry