Sort by

CradeVescent has logged 62 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pleasure

Pleasure

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
No Man of God

No Man of God

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Year Earth Changed

The Year Earth Changed

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Advise & Consent

Advise & Consent

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Murder Man

The Murder Man

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rope

Rope

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Witcher: Nightmare of the Wolf

The Witcher: Nightmare of the Wolf

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
La Maison en Petits Cubes

La Maison en Petits Cubes

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Limbo

Limbo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beckett

Beckett

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moscow on the Hudson

Moscow on the Hudson

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Macario

Macario

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Good Morning

Good Morning

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Swarm

The Swarm

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Val

Val

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry