Sort by

Cecil has logged 34 entries for films during June 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Edit this entry  
26
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
23
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Edit this entry  
22
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★½
Edit this entry  
22
Pokémon: Hisuian Snow

Pokémon: Hisuian Snow

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Comrades, Almost a Love Story

Comrades, Almost a Love Story

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
Edit this entry  
15
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★½
Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Revolutionary Girl Utena

Revolutionary Girl Utena

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Crazed Fruit

Crazed Fruit

1956
×
★★★★
Edit this entry  
05
Twins in Paradise

Twins in Paradise

2020
×
Edit this entry  
04
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Edit this entry  
02
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
★★★★
Edit this entry