Craiggers has logged 62 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cats and Bruises

Cats and Bruises

1965
×
★★
Edit this entry  
30
The Dover Boys at Pimento University

The Dover Boys at Pimento University

1942
×
★★★★
Edit this entry  
30
One Froggy Evening

One Froggy Evening

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Yankee Doodle Daffy

Yankee Doodle Daffy

1943
×
★★★½
Edit this entry  
30
What's Opera, Doc?

What's Opera, Doc?

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bugs Bunny Gets the Boid

Bugs Bunny Gets the Boid

1942
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Blocks

Blocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Quilt Fever

Quilt Fever

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
One of Us

One of Us

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Unorthodox

Unorthodox

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Edit this entry  
19
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★
Edit this entry  
18
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Troop Zero

Troop Zero

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elephant

Elephant

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tolkien

Tolkien

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Bad Company

Bad Company

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dolphin Reef

Dolphin Reef

2018
×
★★★½
Edit this entry