Sort by

CraigLumley has logged 52 entries for films during November 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1978
×
★★★
Edit this entry  
29
Made for Each Other

Made for Each Other

1939
×
★★★
Edit this entry  
29
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Pledge

The Pledge

2001
×
★★½
Edit this entry  
28
The Journey of Natty Gann

The Journey of Natty Gann

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
Giant

Giant

1956
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★
Edit this entry  
26
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★
Edit this entry  
23
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Edit this entry  
23
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
Read the review Edit this entry  
23
Basketball Jones

Basketball Jones

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Shopworn Angel

The Shopworn Angel

1938
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★½
Edit this entry  
21
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Edit this entry  
20
Maurice

Maurice

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
...And Justice for All

...And Justice for All

1979
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★½
Edit this entry  
18
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mayerling

Mayerling

1957
×
★★½
Edit this entry  
16
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★½
Edit this entry  
15
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★½
Edit this entry  
12
It's a Wonderful World

It's a Wonderful World

1939
×
★★★
Edit this entry  
12
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
Edit this entry  
12
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Pretty Poison

Pretty Poison

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
Blackmail

Blackmail

1929
×
★★½
Edit this entry  
10
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Smile

Smile

1975
×
★★
Edit this entry  
08
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Illegally Yours

Illegally Yours

1988
×
★★½
Edit this entry  
07
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Ides of March

The Ides of March

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Edit this entry  
05
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
04
Health

Health

1980
×
★★★
Edit this entry  
04
Born to Be Bad

Born to Be Bad

1950
×
★★
Edit this entry  
04
55 Days at Peking

55 Days at Peking

1963
×
★★½
Edit this entry  
04
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
They All Laughed

They All Laughed

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★
Edit this entry  
02
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry