Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Women in Rock

Women in Rock

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twins

Twins

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★
Edit this entry  
06
Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

Legally Blonde 2: Red, White & Blonde

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
It

It

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Whole Truth

The Whole Truth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Whole Nine Yards

The Whole Nine Yards

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Art of Getting By

The Art of Getting By

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Peter Pan

Peter Pan

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Diana: The Musical

Diana: The Musical

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Fear

Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scary Movie 4

Scary Movie 4

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Diana Princess of Wales: a Celebration of a Life

Diana Princess of Wales: a Celebration of a Life

2012
×
Read the review Edit this entry