Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
Edit this entry  
11
The Mummy

The Mummy

1999
×
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Edit this entry  
10
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★
Edit this entry  
07
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

Night Stalker: The Hunt for a Serial Killer

2021
×
Edit this entry  
07
Other People

Other People

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
Read the review Edit this entry  
02
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
TINA

TINA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Edit this entry  
27
Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

Operation Varsity Blues: The College Admissions Scandal

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Moxie

Moxie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Edit this entry  
25
Blue Crush

Blue Crush

2002
×
Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Momentum Generation

Momentum Generation

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
Read the review Edit this entry  
19
Creep

Creep

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★½
Edit this entry  
18
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last Blockbuster

The Last Blockbuster

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Mother Didn't Know

Mother Didn't Know

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
In the Shadow of the Pines

In the Shadow of the Pines

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sol

Sol

×
★★★
Edit this entry  
14
Tape

Tape

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
OTANIMM/ONNIMM

OTANIMM/ONNIMM

×
Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Doors

The Doors

1991
×
★★★
Edit this entry  
09
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
Edit this entry  
08
I Feel Pretty

I Feel Pretty

2018
×
Edit this entry  
06
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Paradise Hills

Paradise Hills

2019
×
Edit this entry  
06
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Soul Surfer

Soul Surfer

2011
×
★★½
Edit this entry  
01
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
Edit this entry  
01
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
Read the review Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Read the review Edit this entry