• Scarecrow

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Duel

    ★★★★

  • The Panic in Needle Park

    ★★★

  • Frosty the Snowman

  • Night of the Living Dead

  • Rosemary's Baby

  • In Cold Blood

    ★★★★

  • The Jungle Book

  • Cool Hand Luke

    ★★★½

  • Daisies

  • How the Grinch Stole Christmas!

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

  • The Battle of Algiers

    ★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

  • The Sound of Music

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

    ★★★★★

  • Mary Poppins

  • The Birds

  • Cléo from 5 to 7

  • West Side Story

  • Breakfast at Tiffany's

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Psycho

  • Fires on the Plain

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

  • The Red Balloon

    ★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

  • Peter Pan

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Cinderella

  • Bicycle Thieves

  • The Lady from Shanghai

    ★★★½

  • The Strange Affair of Uncle Harry

  • Double Indemnity

    ★★★★

  • The Miracle of Morgan’s Creek

    ★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★

  • Bambi

  • Dumbo

  • Citizen Kane

  • The Grapes of Wrath

  • Pinocchio

  • His Girl Friday

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Modern Times

    ★★★★

  • Gold Diggers of 1935

    ★★★½

  • Dames

  • Blonde Venus

    ★★½

  • Scarface

    ★★★½

  • M

  • Steamboat Willie

  • The Passion of Joan of Arc

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★½

  • Nosferatu

  • The Cabinet of Dr. Caligari

  • The Birth of a Nation

  • Dream of a Rarebit Fiend

    ★★★½

  • Sol

    ★★★

  • OTANIMM/ONNIMM