Sort by

owen has logged 163 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Edit this entry  
18
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Midway

Midway

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read other review Edit this entry  
02
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
21
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
12
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ma

Ma

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
Edit this entry  
29
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
26
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry