Cole Duffy has logged 52 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Human Comedy

The Human Comedy

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Relic

Relic

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Talk of the Town

The Talk of the Town

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blossoms in the Dust

Blossoms in the Dust

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hold Back the Dawn

Hold Back the Dawn

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Old Guard

The Old Guard

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
For Whom the Bell Tolls

For Whom the Bell Tolls

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Random Harvest

Random Harvest

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Madame Curie

Madame Curie

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Pied Piper

The Pied Piper

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Song of Bernadette

The Song of Bernadette

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Watch on the Rhine

Watch on the Rhine

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kitty Foyle

Kitty Foyle

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wake Island

Wake Island

1942
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
All This, and Heaven Too

All This, and Heaven Too

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Razor's Edge

The Razor's Edge

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Johnny Belinda

Johnny Belinda

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
49th Parallel

49th Parallel

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Pride of the Yankees

The Pride of the Yankees

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Yearling

The Yearling

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In Which We Serve

In Which We Serve

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Our Town

Our Town

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Since You Went Away

Since You Went Away

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wilson

Wilson

1944
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Henry V

Henry V

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Long Voyage Home

The Long Voyage Home

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Snake Pit

The Snake Pit

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Letter to Three Wives

A Letter to Three Wives

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Twelve O'Clock High

Twelve O'Clock High

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Battleground

Battleground

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Country Girl

The Country Girl

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
The Caine Mutiny

The Caine Mutiny

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Rose Tattoo

The Rose Tattoo

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Three Coins in the Fountain

Three Coins in the Fountain

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★½
Read the review Edit this entry