Sort by

lenussy has logged 32 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Reversal of Fortune

Reversal of Fortune

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Heathers

Heathers

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
19
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
19
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
16
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Awakenings

Awakenings

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
14
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Serpico

Serpico

1973
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
Moon

Moon

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
07
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
05
American History X

American History X

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry