Sort by

lenussy has logged 281 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Soloist

The Soloist

2009
×
★★★
Edit this entry  
01
Regarding Henry

Regarding Henry

1991
×
★★
Edit this entry  
30
Suite Française

Suite Française

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★½
Edit this entry  
19
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
16
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★
Edit this entry  
13
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★★½
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★
Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Edit this entry  
09
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Angela's Ashes

Angela's Ashes

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
Lady Chatterley's Lover

Lady Chatterley's Lover

1981
×
★★
Edit this entry  
06
Sideways

Sideways

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman

Batman

1989
×
★★
Edit this entry  
04
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
Making Coco: The Grant Fuhr Story

Making Coco: The Grant Fuhr Story

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Edit this entry  
02
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★
Edit this entry  
31
Gorillas in the Mist

Gorillas in the Mist

1988
×
★★½
Edit this entry  
29
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
22
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★
Edit this entry  
22
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★
Edit this entry  
22
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★½
Edit this entry  
20
Prelude to a Kiss

Prelude to a Kiss

1992
×
★★
Edit this entry  
19
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
John Dies at the End

John Dies at the End

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Edit this entry  
13
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
My Old Lady

My Old Lady

2014
×
★★
Edit this entry