Sort by

Creasy007 has logged 83 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Little Women

Little Women

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hell Night

Hell Night

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Haywire

Haywire

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Taken

Taken

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Underwater

Underwater

2020
×
½
Read the review Edit this entry