Creasy007 has logged 43 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fatman

Fatman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Marksman

The Marksman

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
News of the World

News of the World

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Speedy

Speedy

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Crash

Crash

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry