• John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    John Wick: Chapter 3 - Parabellum

    ★★★★

    I get the hype!

  • 65

    65

    ★★★

    An example of how you need to do more with a good premise! Adam Driver rocked though!

  • The Hunger Games

    The Hunger Games

    ★★★★★

    Never has a book and movie series been so ingrained in my mind. Truly the source of MANY Core memories

  • Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves

    ★★★★

    I’ve been begging for a silly goofy action adventure romp and by golly I got one!!! I had fun!

  • Hearts Beat Loud

    Hearts Beat Loud

    ★★★½

    I’d go into business with Toni Collette, but that’s just me. Coffee and records sounds rad.

  • Black Swan

    Black Swan

    ★★★★½

    Another actor lost to the Method 😔

  • The Diary of a Teenage Girl

    The Diary of a Teenage Girl

    ★★★½

    Watching this with Are You There God? so fresh in my mind and with the Succession finale fast approaching made this quite an experience!

  • Fast X

    Fast X

    ★★★½

    Jason Momoa giggling and twirling his hair as he frolics around a mumble-growling Vin Diesel is true balance idk what else to say.

  • Love & Death

    Love & Death

    ★★★★

    Lizzie Olson had an Axe

  • Shazam! Fury of the Gods

    Shazam! Fury of the Gods

    ★★

    It feels like a sigh of defeat, especially in the wake of the James Gunn takeover.

  • John Wick

    John Wick

    ★★★★

    After three years and some change…yeah I’m thinking I’m back to try this franchise again! I think I judged it too harshly on round one because it was a big improvement on second watch! A top-shelf Keanu performance!

  • Party Girl

    Party Girl

    ★★★½

    Something so personal and hot about Parker Posey learning the Dewey Decimal System and shelving books.