Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Stranger by the Shore

The Stranger by the Shore

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
All Hallows' Eve

All Hallows' Eve

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Once Upon a Time in Rio

Once Upon a Time in Rio

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Redeemer

Redeemer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Edit this entry  
21
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wings

Wings

1927
×
★★★★
Edit this entry  
03
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
05
A Portrait of the Artist as a Young Man

A Portrait of the Artist as a Young Man

1977
×
★★
Edit this entry  
01
Hunter x Hunter: Phantom Rouge

Hunter x Hunter: Phantom Rouge

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
04
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
Edit this entry  
14
Legally Blonde: The Musical

Legally Blonde: The Musical

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
03
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry