Sort by

Cody has logged 263 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Larry David: Curb Your Enthusiasm

Larry David: Curb Your Enthusiasm

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Karate Kid Part III

The Karate Kid Part III

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Legend

Legend

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
29th Street

29th Street

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
G.I. Jane

G.I. Jane

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Hawk Down

Black Hawk Down

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Good Year

A Good Year

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Fistful of Fingers

A Fistful of Fingers

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Counselor

The Counselor

2013
×
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry