Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
07
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
Edit this entry  
05
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★
Edit this entry  
17
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
Edit this entry  
16
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
Edit this entry  
13
Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Curse of La Llorona

The Curse of La Llorona

2019
×
½
Edit this entry  
12
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mulan

Mulan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tô Ryca!

Tô Ryca!

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Tangled

Tangled

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Shack

The Shack

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Wave

The Wave

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
Edit this entry  
16
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
Edit this entry  
18
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
Edit this entry  
18
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Edit this entry  
14
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
15
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Heathers

Heathers

1988
×
★★★½
Edit this entry