Sort by

crimsen has logged 487 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pusher

Pusher

1996
×
★★★
Edit this entry  
31
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dope

Dope

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★
Edit this entry  
29
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marrowbone

Marrowbone

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
My Small Land

My Small Land

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Table for Six

Table for Six

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

2022
×
Edit this entry  
26
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Riot Police

Riot Police

2020
×
Edit this entry  
25
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Christmas in August

Christmas in August

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★½
Edit this entry  
24
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Short Story

A Short Story

2022
×
Edit this entry  
22
The Janes

The Janes

2022
×
Edit this entry  
22
Triangle

Triangle

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Navalny

Navalny

2022
×
Edit this entry  
21
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★
Edit this entry  
20
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Edit this entry  
19
What Is a Woman?

What Is a Woman?

2022
×
Edit this entry  
19
Midwives

Midwives

2022
×
Edit this entry  
18
The Tribe

The Tribe

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Emily

Emily

2022
×
★★½
Edit this entry  
17
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Swimmers

The Swimmers

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Andrew Schulz: Infamous

Andrew Schulz: Infamous

2022
×
Edit this entry  
13
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★½
Edit this entry  
12
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Demolition

Demolition

2015
×
★★½
Edit this entry  
12
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Edit this entry