Sort by

crimsen has logged 62 entries for films during November 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cliff Walkers

Cliff Walkers

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Holy Spider

Holy Spider

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
Edit this entry  
27
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Edit this entry  
27
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
Edit this entry  
27
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Norte, The End of History

Norte, The End of History

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Trevor Noah: I Wish You Would

Trevor Noah: I Wish You Would

2022
×
Edit this entry  
26
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★½
Edit this entry  
25
Postmen in the Mountains

Postmen in the Mountains

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Edit this entry  
22
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Breathless

Breathless

1960
×
★★★
Edit this entry  
20
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★½
Edit this entry  
20
Close

Close

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
New Gods: Yang Jian

New Gods: Yang Jian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hysterical

Hysterical

2021
×
Edit this entry  
19
TÁR

TÁR

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Smile

Smile

2022
×
★★½
Edit this entry  
19
The Age of Shadows

The Age of Shadows

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
We, the Dead

We, the Dead

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Selena Gomez: My Mind & Me

Selena Gomez: My Mind & Me

2022
×
Edit this entry  
16
Jaws

Jaws

1975
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
National Theatre Live: Prima Facie

National Theatre Live: Prima Facie

2022
×
Read the review Edit this entry  
13
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
Edit this entry  
13
In the Heat of the Sun

In the Heat of the Sun

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
0.5 mm

0.5 mm

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
Good Morning

Good Morning

2007
×
Edit this entry  
12
Papicha

Papicha

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
It's Possible Your Heart Cannot Be Broken

It's Possible Your Heart Cannot Be Broken

2005
×
Edit this entry  
11
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
No Exit

No Exit

2022
×
★★½
Edit this entry  
09
Reprise

Reprise

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ritual

Ritual

2000
×
★★★½
Edit this entry  
07
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Secret Goldfish

Secret Goldfish

2016
×
Edit this entry  
07
Anna & Bella

Anna & Bella

1984
×
Edit this entry  
06
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★½
Edit this entry  
06
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry