Jacob has logged 174 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: Words, Words, Words

Bo Burnham: Words, Words, Words

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Up

Up

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Us Again

Us Again

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Accepted

Accepted

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Late Bloomer

The Late Bloomer

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hotel for Dogs

Hotel for Dogs

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
OCUPADO

OCUPADO

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Web

The Web

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Present

The Present

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Colette

Colette

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry