Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Escape Room

Escape Room

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream VI

Scream VI

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Maborosi

Maborosi

1995
×
Read the review Edit this entry  
23
The Tutor

The Tutor

2023
×
Read the review Edit this entry  
16
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Mom Is a Character

My Mom Is a Character

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cocaine Bear

Cocaine Bear

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
Read the review Edit this entry  
17
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Like Father, Like Son

Like Father, Like Son

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pulse

Pulse

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
EO

EO

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Whale

The Whale

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Argentina, 1985

Argentina, 1985

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Quiet Girl

The Quiet Girl

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
To Leslie

To Leslie

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Miss Violence

Miss Violence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
M3GAN

M3GAN

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Piggy

Piggy

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mars One

Mars One

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry