CriterionReview has logged 36 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Emma.

Emma.

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Trial

The Trial

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Bring the Soul: The Movie

Bring the Soul: The Movie

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Hidden Camera

Hidden Camera

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Machinist

The Machinist

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Follow You Follow Me

Follow You Follow Me

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Time Freak

Time Freak

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Species

Species

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Trial of Jeffrey Dahmer

The Trial of Jeffrey Dahmer

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Dolittle

Dolittle

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Bombshell

Bombshell

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Bombshell

Bombshell

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Little Women

Little Women

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
½
Read the review Edit this entry