Sort by

Eli has logged 496 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Our Universe

Our Universe

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Great Muppet Caper

The Great Muppet Caper

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Morbius

Morbius

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Doomed Megalopolis

Doomed Megalopolis

1991
×
Read the review Edit this entry  
30
Hare Force

Hare Force

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tick Tock Tuckered

Tick Tock Tuckered

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sea Urchins

Sea Urchins

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Got Plenty of Mutton

I Got Plenty of Mutton

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Shy Boys: IRL

Shy Boys: IRL

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Xenogenesis

Xenogenesis

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Christopher's Christmas Mission

Christopher's Christmas Mission

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Secret of the Third Planet

The Secret of the Third Planet

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bugs Bunny and the Three Bears

Bugs Bunny and the Three Bears

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cat Soup Theater

Cat Soup Theater

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What's Cookin' Doc?

What's Cookin' Doc?

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Keep

The Keep

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Superman: Brainiac Attacks

Superman: Brainiac Attacks

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Red Riding Rabbit

Little Red Riding Rabbit

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Download: Devil's Circuit

Download: Devil's Circuit

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bridges-Go-Round 1

Bridges-Go-Round 1

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hell-Bound Train

Hell-Bound Train

1930
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Joyce at 34

Joyce at 34

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Bumping Into Broadway

Bumping Into Broadway

1919
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fin'n Catty

Fin'n Catty

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Greetings Bait

Greetings Bait

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Puss n' Booty

Puss n' Booty

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Falling Hare

Falling Hare

1943
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

Horse and Rider Jumping Over an Obstacle

1888
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Electrocuting an Elephant

Electrocuting an Elephant

1903
×
Read the review Edit this entry  
12
Nipple!!

Nipple!!

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tokyo Apocalypse

Tokyo Apocalypse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Ambiguously Gay Duo: It Takes Two to Tango

The Ambiguously Gay Duo: It Takes Two to Tango

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dragon's Heaven

Dragon's Heaven

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
(Making of) evangelion: Another Impact

(Making of) evangelion: Another Impact

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Bowery

The Bowery

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Corny Concerto

A Corny Concerto

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Yankee Doodle Daffy

Yankee Doodle Daffy

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry