Sort by

James has logged 87 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Edit this entry  
19
Undine

Undine

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Magnet of Doom

Magnet of Doom

1963
×
★★★
Edit this entry  
10
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
Edit this entry  
07
Cutter's Way

Cutter's Way

1981
×
★★★
Edit this entry  
04
In the Same Breath

In the Same Breath

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★½
Edit this entry  
28
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Shine a Light

Shine a Light

2008
×
★★
Edit this entry  
26
Annette

Annette

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Cruising

Cruising

1980
×
★★★
Edit this entry  
18
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Babe

Babe

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Vice

Vice

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Pootie Tang

Pootie Tang

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★½
Edit this entry  
31
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★
Edit this entry  
30
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
The Woods Dreams Are Made of

The Woods Dreams Are Made of

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Raw

Raw

2016
×
★½
Edit this entry  
19
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Edit this entry  
08
California Split

California Split

1974
×
★★★½
Edit this entry  
06
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★½
Edit this entry  
05
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Two Mules for Sister Sara

Two Mules for Sister Sara

1970
×
★★★
Edit this entry  
24
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
Edit this entry  
21
Coogan's Bluff

Coogan's Bluff

1968
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★½
Edit this entry  
16
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Patton

Patton

1970
×
★★★★
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Atlantic City

Atlantic City

1980
×
★★★½
Edit this entry  
04
Proxima

Proxima

2019
×
★★★
Edit this entry