Mitchell has logged 282 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Maid

Maid

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Predestination

Predestination

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bruised

Bruised

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Humans

The Humans

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Blue Bayou

Blue Bayou

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Switch 3: Romancing the Star

The Princess Switch 3: Romancing the Star

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Finch

Finch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry