gabe has logged 42 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Behind the 'Scream'

Behind the 'Scream'

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★½
Edit this entry  
14
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★
Edit this entry  
14
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
Zookeeper

Zookeeper

2011
×
★★½
Edit this entry  
14
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Pie Presents: Girls' Rules

American Pie Presents: Girls' Rules

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Entity

The Entity

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★½
Edit this entry  
03
The Craft

The Craft

1996
×
Read the review Edit this entry  
01
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★
Read the review Edit this entry