RSS feed for CrowleyHead
  • The Gladiator

    The Gladiator

    ★★½

    Somehow Abel Ferrara got his hands on a TV movie meant to preach about the evils of drunk driving and turned it into a dissection of vigilantism. Wooden dialog abound, and the 'Suburban Mad Max' feel is sadly easily exhausted by the time of the final car battle (taking place in the middle of the ever unspectacular afternoon). Meanwhile the arch nemesis with his all black muscle car turned weapon of mass murder feels like the progenitor to vocal Ferrara…

  • I Know Who Killed Me

    I Know Who Killed Me

    ★★★★

    "Let's get together, yeah yeah yeah
    Two is twice as nice as one
    Let's get together right away
    We'll be having twice the fun
    And you can always count on me
    A gruesome twosome we will be
    Let's get together, yeah yeah yeah!"

  • The Rain People

    The Rain People

    ★★★★

    This is the most reluctantly I think I'll ever identify anything as 'good'.

  • Hi, Mom!

    Hi, Mom!

    ★★★

    EDIT: Oh dear god, some of you thought that "Use Black People As The Avenging Angels on American Greed" shit is good. Oh no, oh dear.

  • The Bodyguard

    The Bodyguard

    ★★★

    Sometimes it's good to discover an icon at his most vain.

  • Too Old to Die Young

    Too Old to Die Young

    ★★★½

    Refn being mean enough to Americans to say "The real Dale Cooper is just Miles Teller, stop being geeks" is probably the most I'll ever appreciate him.

  • The Fan

    The Fan

    ★★★★

    Basically a treatise on how Mike Francesa is as dangerous as Alex Jones. Don't believe me, ask yourself why the MAGA Hat is on a Baseball Cap. Jokes aside, an impressive breakdown of the nauseating culture behind not only fandom, but the whole enterprise of professional sports. That it dizzyingly touches as much as it does while staying on course is ludicrous. Both the scenes of De Niro driving haphazardly while threatening Snipes over the phone and later him doing…

  • Bedhead

    Bedhead

    ★★★★★

    When Robert Rodriguez owns, he owns.

  • Footsteps

    Footsteps

    ★★½

    If you smashed open John Zorn's skull at any point from 83-92, something v. similar to this movie would spill all over the floor.

  • Panther

    Panther

    ★★★½

    While the conclusion of stressing how the government and narcotics (clearly thought by the Van Peebles clan to be so directly interlinked in the nature of oppression) and how this is not even a mere 'black thing' but a universal rule of societal control echoes Mario's NEW JACK CITY, PANTHER also echoes the preceding POSSE in its attempt to reclaim black history, specifically the narrative of the Black Panthers in the media from the mainstream view of them as terrorist-minded…

  • Patriotism

    Patriotism

    ★½

    For a dude who's obsessed with restoring the glory of the Japanese via fascism so bad, dude's lame europhilia was fucking THROBBING.

  • Bunraku

    Bunraku

    ★★★

    Anyone who has numerous Zack Snyder films rated significantly higher than this and bitch about the quality of this film are both lying and/or full of shit.