Sort by

✨ jesse has logged 115 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
29
The King and I

The King and I

1956
×
★★★★
Edit this entry  
29
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Slam Dunk Ernest

Slam Dunk Ernest

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
11
Fury

Fury

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★½
Edit this entry  
22
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It

It

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Mummy

The Mummy

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
See No Evil, Hear No Evil

See No Evil, Hear No Evil

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry