Sort by

Steven has logged 437 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Book Club

Book Club

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tango & Cash

Tango & Cash

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
In Search of Blind Joe Death: The Saga of John Fahey

In Search of Blind Joe Death: The Saga of John Fahey

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Robbery

Robbery

1967
×
★★★½
Edit this entry  
27
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Downhill Racer

Downhill Racer

1969
×
★★★½
Edit this entry  
26
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Wanderers

The Wanderers

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
Comfort and Joy

Comfort and Joy

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Con Air

Con Air

1997
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
15
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Bugs and Thugs

Bugs and Thugs

1954
×
★★★★
Edit this entry  
14
Public Enemies: The Golden Age of the Gangster Film

Public Enemies: The Golden Age of the Gangster Film

2008
×
★★★
Edit this entry  
09
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bright Young Things

Bright Young Things

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
The Queen

The Queen

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scott Walker: 30 Century Man

Scott Walker: 30 Century Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★½
Edit this entry  
04
Matinee

Matinee

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
That Guy Dick Miller

That Guy Dick Miller

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Inglorious Bastards

The Inglorious Bastards

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Making The Shining

Making The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★
Edit this entry  
01
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hunt for the Skinwalker

Hunt for the Skinwalker

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Fire in the Sky

Fire in the Sky

1993
×
★★★
Edit this entry  
29
Can't Buy Me Love

Can't Buy Me Love

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★
Edit this entry  
28
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tora! Tora! Tora!

Tora! Tora! Tora!

1970
×
★★★
Edit this entry  
25
Foyle's War - War Games

Foyle's War - War Games

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Wrecking Crew

The Wrecking Crew

2008
×
★★½
Edit this entry  
23
XTC: This Is Pop

XTC: This Is Pop

2017
×
★★★½
Edit this entry