Sort by
  • Prey

  • Irma Vep

  • Inventing Anna

  • Watcher

  • Nightmare Alley

    ★★★★

  • The Many Saints of Newark

  • The Eyes of Tammy Faye

    ★★★½

  • Last Night in Soho

  • Candyman

    ★★★

  • Lizzie

  • Mary Shelley

  • 20,000 Days on Earth

  • Only Lovers Left Alive

  • Classic Albums: Primal Scream - Screamadelica

  • Doubt

    ★★★★

  • Doubt

    ★★★★½

  • Death Proof

  • Shaun of the Dead

  • Galaxy Quest

  • Sleepy Hollow

  • Hush

  • Cube

    ★★

  • Perfect Blue

    ★★★★★

  • Two Orphan Vampires

  • Nowhere

  • Irma Vep

  • Twister

  • Jade

  • The Last Seduction

  • Dream Lover

  • True Romance

    ★★★★★

  • The Age of Innocence

    ★★★★½

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★★

  • The Godfather: Part III

  • Darkman

  • Wild at Heart

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

  • Heathers

  • Dream Demon

  • The Vanishing

  • Prince of Darkness

  • Lily C.A.T.

  • The Lost Boys

  • Mannequin

  • Blue Velvet

  • Better Off Dead...

  • Fright Night

  • The Return of the Living Dead

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • The Dark Crystal

    ★★★★★

  • The Living Dead Girl

    ★★★★★

  • Halloween III: Season of the Witch

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • The Secret of NIMH

    ★★★★★

  • Poltergeist

  • An American Werewolf in London

  • The Strange Case of Dr. Jekyll and Miss Osbourne

  • Ms .45

  • Inferno

  • Fascination

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • Nosferatu the Vampyre

  • Phantasm

  • Giger's Alien

  • Dawn of the Dead

  • The Grapes of Death

  • Behind Convent Walls

    ★★★★★

  • Shock

  • The Psychic

  • Suspiria

  • Martin

  • Marie, the Doll

    ★★★★★