Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
Wild

Wild

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★
Edit this entry  
24
My Summer of Love

My Summer of Love

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
Edit this entry  
21
All About Lily Chou-Chou

All About Lily Chou-Chou

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
Young Adult Matters

Young Adult Matters

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
Edit this entry  
09
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★
Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mine

Mine

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
16
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
Edit this entry  
15
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
13
Monster

Monster

2003
×
★★★
Edit this entry  
12
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
04
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Edit this entry  
18
Double Patty

Double Patty

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Batman

Batman

1989
×
★½
Edit this entry  
06
Hannah Gadsby: Douglas

Hannah Gadsby: Douglas

2020
×
Edit this entry  
27
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★
Edit this entry  
22
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Putin's Palace. History of World's Largest Bribe

Putin's Palace. History of World's Largest Bribe

2021
×
Edit this entry  
21
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Double Patty

Double Patty

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry