irène has logged 301 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ivan Vasilyevich Changes His Profession

Ivan Vasilyevich Changes His Profession

1973
×
★★★★
Edit this entry  
30
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Atonement

Atonement

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★½
Edit this entry  
16
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★½
Edit this entry  
20
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Frida

Frida

2002
×
★★½
Edit this entry  
11
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
27
La Coupe Bernard Tapine

La Coupe Bernard Tapine

2018
×
Edit this entry  
26
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
The Bat

The Bat

1979
×
★½
Edit this entry  
20
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
Edit this entry  
15
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bombshell

Bombshell

2019
×
★½
Edit this entry  
10
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Memento

Memento

2000
×
Read the review Edit this entry  
07
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
½
Edit this entry  
03
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
Leto

Leto

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Summerland

Summerland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Sting

The Sting

1973
×
★★★
Edit this entry  
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
13th

13th

2016
×
Edit this entry  
27
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★
Edit this entry