irène has logged 37 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Summerland

Summerland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Sting

The Sting

1973
×
★★★
Edit this entry  
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
13th

13th

2016
×
Edit this entry  
27
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Amour

Amour

2012
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love and Pigeons

Love and Pigeons

1984
×
★★★
Edit this entry  
23
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
First Cow

First Cow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
Edit this entry  
18
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
04
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★
Edit this entry  
04
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
Read the review Edit this entry