• Come and See

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★

  • Love and Pigeons

    ★★★

  • Possession

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★

  • The Bat

    ★½

  • Star Wars

    ★★★½

  • The Ascent

    ★★★★

  • Dog Day Afternoon

    ★★★★½

  • Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

    ★★★★★

  • Je, tu, il, elle

    ★★★½

  • The Sting

    ★★★

  • Ivan Vasilyevich Changes His Profession

    ★★★★

  • The Color of Pomegranates

  • Black Panthers

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★½

  • The Jungle Book

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • War and Peace

    ★★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★½

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • Some Like It Hot

  • Witness for the Prosecution

    ★★

  • Cinderella

  • Bambi

  • Dumbo