cryscries has logged 163 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Wet Season

Wet Season

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Glass

Glass

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Split

Split

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stand By Me

Stand By Me

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Once

Once

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★
Edit this entry  
12
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Guava Island

Guava Island

2019
×
Edit this entry  
31
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★½
Edit this entry  
28
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
Read the review Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Super

Super

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
30
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
29
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
25
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sex and Lucía

Sex and Lucía

2001
×
★★½
Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★½
Edit this entry  
21
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Escape From Alcatraz

Escape From Alcatraz

1979
×
★★★
Edit this entry  
17
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grease

Grease

1978
×
★½
Edit this entry  
15
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Milk

Milk

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Paprika

Paprika

2006
×
Edit this entry  
12
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry