Christopher has logged 35 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Caravaggio

Caravaggio

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lola Montès

Lola Montès

1955
×
Read the review Edit this entry  
27
Midnight

Midnight

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★½
Edit this entry  
27
Shockproof

Shockproof

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Johnny O'Clock

Johnny O'Clock

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bunny Lake Is Missing

Bunny Lake Is Missing

1965
×
★★★
Edit this entry  
25
My Favorite Wife

My Favorite Wife

1940
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Edit this entry  
22
Another Country

Another Country

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Red Tree

The Red Tree

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The Potluck and the Passion

The Potluck and the Passion

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Land of the Pharaohs

Land of the Pharaohs

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crossed Swords

Crossed Swords

1954
×
Edit this entry  
19
Four Men and a Prayer

Four Men and a Prayer

1938
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ice Cold in Alex

Ice Cold in Alex

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Another Dawn

Another Dawn

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Charge of the Light Brigade

The Charge of the Light Brigade

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
42nd Street

42nd Street

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Irish in Us

The Irish in Us

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Broadway Melody of 1936

Broadway Melody of 1936

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Devil and Miss Jones

The Devil and Miss Jones

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

1934
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Eyes of Orson Welles

The Eyes of Orson Welles

2018
×
Read the review Edit this entry  
07
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★
Edit this entry  
06
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Looking: The Movie

Looking: The Movie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Museum Hours

Museum Hours

2012
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★½
Read the review Edit this entry