Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★½
Edit this entry  
19
Demons

Demons

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Quién te cantará

Quién te cantará

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Edit this entry  
17
Skins

Skins

2017
×
½
Edit this entry  
14
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
½
Edit this entry  
13
The Hunt

The Hunt

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ballerina

Ballerina

2007
×
★★
Edit this entry  
12
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★
Edit this entry  
12
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
11
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Silence

The Silence

1963
×
★★★
Edit this entry  
05
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★½
Edit this entry  
03
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
29
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Rite

The Rite

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Satan’s Triangle

Satan’s Triangle

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★
Edit this entry  
22
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cabaret

Cabaret

1993
×
★★★★
Edit this entry  
19
Return from Witch Mountain

Return from Witch Mountain

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
The Cat from Outer Space

The Cat from Outer Space

1978
×
★★★
Edit this entry  
19
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★½
Edit this entry  
19
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Edit this entry  
18
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wrong Turn 5: Bloodlines

Wrong Turn 5: Bloodlines

2012
×
Edit this entry  
17
Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

2011
×
★½
Read the review Edit this entry