• Popcorn

    ★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Edward Scissorhands

    ★★★½

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★½

  • Dead Poets Society

    ★★★★★

  • Pet Sematary

    ★★★★

  • Lost in New York

    ★★★★

  • Heathers

    ★★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Beetlejuice

    ★★★½

  • Hellraiser

    ★★★★★

  • Evil Dead II

    ★★½

  • Where Is My Friend's House?

    ★★★★★

  • The Worst Witch

    ★★★★

  • Blue Velvet

    ★★★★★

  • The Midnight Hour

    ★★★★

  • A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

    ★★★★

  • The Purple Rose of Cairo

    ★★★★

  • Dune

  • A Nightmare on Elm Street

    ★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Stranger Than Paradise

    ★★★½

  • The Thing

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★½

  • Vincent

    ★★★★½

  • The Elephant Man

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Friday the 13th

    ★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • Tourist Trap

    ★★½

  • Nosferatu the Vampyre

    ★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Jaws 2

    ½

  • The Cat from Outer Space

    ★★★

  • Return from Witch Mountain

    ★★★

  • House

    ★★★★

  • Eraserhead

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • News from Home

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★½

  • Atman

    ★★★½

  • Deep Red

    ★★★★½

  • The Stepford Wives

    ★★★

  • Satan’s Triangle

    ★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Fantastic Planet

    ★★★★

  • Messiah of Evil

    ★★★★

  • The Last House on the Left

    ★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Valerie and Her Week of Wonders

    ★★★★★

  • The Grandmother

    ★½

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★★★

  • The Rite

    ★★½

  • The Alphabet

    ★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • Belle de Jour

    ★★★★

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

  • The Face of Another

    ★★★★½

  • Torn Curtain

    ★★★½

  • Au Hasard Balthazar

    ★★½

  • Onibaba

    ★★★½

  • Before the Revolution

    ★★★½

  • The Silence

    ★★★

  • Black Sabbath

    ★★½

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★★

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★★