Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
Edit this entry  
07
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Edit this entry  
01
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
Edit this entry  
23
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
Edit this entry  
20
My Brother Jordan

My Brother Jordan

2020
×
Edit this entry  
13
La Strada

La Strada

1954
×
Edit this entry  
07
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
Edit this entry  
19
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
Edit this entry  
12
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
Edit this entry  
06
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Derek DelGaudio's In & of Itself

Derek DelGaudio's In & of Itself

2020
×
Edit this entry  
22
Seberg

Seberg

2019
×
Edit this entry  
21
Night Catches Us

Night Catches Us

2010
×
Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
12
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
14
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Time

Time

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
Edit this entry  
01
The General

The General

1926
×
Edit this entry  
29
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
18
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
Edit this entry  
18
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Edit this entry  
17
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
The Killing

The Killing

1956
×
Edit this entry  
12
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Edit this entry  
06
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
Edit this entry  
04
About Elly

About Elly

2009
×
★★★½
Edit this entry  
02
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
Edit this entry  
25
RBG

RBG

2018
×
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Edit this entry  
09
Midnight Family

Midnight Family

2019
×
Edit this entry  
07
The Speed Cubers

The Speed Cubers

2020
×
Edit this entry  
05
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Inception

Inception

2010
×
★★½
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry