• Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★½

    Lots of things work great and lots of things don’t work at all (for me). Definitely intended for kids/teens. 

    Works great:
    The voice cast
    Good characters
    Mixing up different animation styles
    Mostly amazing animation

    Things that didn’t work:
    Painfully on the nose dialogue/message
    The “my little pony” design of the dragons
    Plastic looking skin at times 
    The title card of every city (unnecessary)

  • Tenet

    Tenet

    ★★★

    Too much exposition (that just made the time travel more confusing) and no emotional core. Still an extremely unique and innovative action movie though.

  • Following

    Following

    ★★★

    "And he shows me a tiny room that is covered wall to wall with stolen antique photos...And I said, 'Why? Why do you do this?' And Alex said, 'Because it's the one thing you can't replace.'" - John Mulaney, 'New In Town'

  • Come and See

    Come and See

    ★★★★★

    War is hell

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    I am not worthy to write words about this masterpiece.

  • The Game

    The Game

    ★★

    Would be good if I had never seen a movie with a twist ending before

  • Logan Lucky

    Logan Lucky

    ★★★½

    Underrated as hell. Very fun.

  • Certified Copy

    Certified Copy

    ★★★★

    The opposite of “Before Sunrise;” I do not enjoy listening to people arguing for two hours regardless of the subtext.

  • The White Ribbon

    The White Ribbon

    ★★★★½

    My cabbages!!!

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit

    ★★★

    Super medium. Not sure what the hype is about. Neither a very interesting or new take on Nazis and Germany. It's averagely funny which might make it worth a watch for some people combined with a serviceable plot.

  • Stories We Tell

    Stories We Tell

    ★★½

    Early in the film, someone being interviewed remarks, "who f**king cares about about our stupid family?" and I should have listened to that person.

    This is a harsh and overly simplified review of a documentary that has artistic merit, but overall the film did not grip me.