Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bare

Bare

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Bodyguard

The Bodyguard

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Flavors of Youth

Flavors of Youth

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★½
Edit this entry  
21
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
19
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★½
Edit this entry  
09
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★
Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★½
Edit this entry  
15
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★½
Edit this entry  
10
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry