• Harry Potter and the Philosopher's Stone

  • Monsters, Inc.

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

  • The Princess Diaries

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Legally Blonde

    ★★★½

  • Shrek

  • Moulin Rouge!

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

  • Toy Story 2

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Tarzan

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★★

  • A Bug's Life

  • Rushmore

  • Lea's Story

  • Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

  • Mulan

  • The Truman Show

    ★★★½

  • Titanic

    ★★★½

  • Hercules

  • 101 Dalmatians

  • The Hunchback of Notre Dame

  • Trainspotting

  • Bottle Rocket

  • Toy Story

    ★★★★

  • Se7en

    ★★★½

  • Clueless

    ★★★½

  • Pocahontas

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★½

  • Chungking Express

    ★★★★½

  • The Lion King

  • Dazed and Confused

    ★★★½

  • The Bodyguard

    ★½

  • Aladdin

  • My Own Private Idaho

    ★★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★½

  • The Little Mermaid

  • Do the Right Thing

    ★★★★½

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Top Gun

    ★★½

  • The Breakfast Club

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Taxi Driver

    ★★★½

  • The Aristocats

    ★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★½