• Bare

    Bare

    ★★

    dianna agron lesbian cinematic universe

  • Novitiate

    Novitiate

    ★★★½

    what zero pussy does to the president of the celibacy club

  • The Bodyguard

    The Bodyguard

    ★½

    the soundtrack ate

  • Top Gun

    Top Gun

    ★★½

    accidentally very homosexual

  • Ocean's Eight

    Ocean's Eight

    ★★★½

    i just love it when women

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    hey rich people! friendly reminder that “recognizing your wealth” won’t do shit if you’re not willing to distribute and give up said wealth. 

    its just a useless pat on the back made to comfort you and make you feel better about your unethical existence <3

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★

    uhh i don't get the hype? i just didn't connect with this as much as i hoped.

    also, you immediately know a guy made this movie when the first thing the male character does when he wakes up in a woman's body is to touch her boobs (which counts as sexual harassment) and play it for laughs. like, can men write female characters at all?

    props on the superb animation...i guess...

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★★

    this franchise ignited the abba stan i didn't know i had in me

  • The Secret Life of Pets 2

    The Secret Life of Pets 2

    ★★

    my older brother convinced me to watch this (he’s 18 already btw)

  • Moulin Rouge!

    Moulin Rouge!

    ★★★★★

    this was so campy and extra and so dramatic and i love it

  • Mamma Mia!

    Mamma Mia!

    ★★★★★

    DONNA AND THE DYNAMOS WORLD DOMINATION

  • Little Miss Sunshine

    Little Miss Sunshine

    ★★★★★

    ah, yes, my emotional support movie with my emotional support ensemble cast <3