ky has logged 332 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Enchanted

Enchanted

2007
×
Edit this entry  
24
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hair Love

Hair Love

2019
×
Edit this entry  
02
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harriet

Harriet

2019
×
Edit this entry  
24
Countdown

Countdown

2019
×
★½
Edit this entry  
24
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Shape of Things

The Shape of Things

2003
×
★★★
Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
Edit this entry  
11
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Edit this entry  
24
Candyman

Candyman

1992
×
Edit this entry  
20
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
Edit this entry  
17
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★
Edit this entry  
13
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Brightburn

Brightburn

2019
×
Edit this entry  
06
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Southpaw

Southpaw

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Mind, Explained

The Mind, Explained

2019
×
Edit this entry  
15
Eating Animals

Eating Animals

2017
×
Edit this entry  
08
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Escape Room

Escape Room

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★½
Edit this entry  
16
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
Edit this entry